2021’de Kuraklık

Dünyamız 2020 yılından beri pandemi, savaş ve yangınlarla uğraşıyor. 2021’de kuraklık bizim için büyük bir sıkıntı olacak gibi. Bu yazımda ülkemizi ve dünyayı bekleyen bu büyük sorundan bahsedeceğim. 

Kuraklık nedir?

kurakliknedir - 2021'de Kuraklık

Kuraklık bir bölgede nem oranının dengesizliğinden kaynaklanan doğa olayıdır. Ve bu doğa olayı genellikle yavaş yavaş başlar ve uzun süre devam eder. Üç çeşit kuraklık vardır. Bunlar Meteorolojik Kuraklık, Tarımsal Kuraklık ve Hidrolojik Kuraklık’tır.

-Meteorolojik Kuraklık: Yıl içindeki yağış oranının ciddi şekilde azalmasıdır. Genellikle nem oranının azalmasıyla beraber yağışlarda düşer. Aylık ve yıllık tablolarla kıyaslandığında bu düşüş gözle çok açık şekilde görülür.

-Tarımsal Kuraklık: Meteorolojik kuraklığa bağlı olarak toprağın ve üzerindeki bitkilerin susuz kalması sonucunda ortaya çıkan kuraklıktır. Yıl içinde bitkilerin sulanması gereken zamanlarda yağışların az veya hiç olmamasıyla tam büyüyemeyen ya da komple ölen bitkiler bu kuraklığı tetikler. Genellikle toprağın yeterli nemi biriktirememesi ve susuzluk buna sebep olur.

-Hidrolojik Kuraklık: Bu kuraklıkta meteorolojik kuraklığın sebeplerinden birisidir. Yetersiz yağışlar yüzünden yer altı ve yer üstü su kaynaklarının tükenmesi ve kurumasıdır. Kuraklık tanımının son aşamasıdır.

Sebepleri nelerdir?

havakirliligi - 2021'de Kuraklık

Kuraklığın bir çok sebebi vardır. Bunların arasında en önemlisi ise yağışların azalması ve temiz su kaynaklarının kirletilmesi yada bilinçsizce kullanılması gelir.

Genel olarak bilinen sebepler:

-Yağışların azalması

-Suyun bilinçsiz kullanılması

İnsanoğlunun atmosfere verdiği zararlar yüzünden yağışların dengesizliği veya asit yağmurları

Atmosfere verilen zararlar (fosil yakıt kullanımının artması, egzoz gazları, endüstriyel üretimin artması ve dengesiz zehirli gaz salınımı, içeriğinde CFC (Kloroflorokarbonlar) bulunan ürünler) kuraklığın en büyük sebeplerinden birisidir.

Nelere sebep olur?

Kuraklık çok tehlikelidir. Bunun sebebi ise yaşamın ve evrenin varoluşu için gerekli olan suyun yok olmasıdır. Peki su olmazsa veya yeteri kadar bulunmazsa ne olur? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Su olmazsa yaşam olmaz.

2021’de kuraklık

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle kuraklık değerleri daha üst seviyelere yükseldi. Ülkemizde ve dünyada uzmanlar şimdiden uyarmaya başladılar. Sıcaklıklar atmosferin ve ozon tabakasının hasar almasından dolayı mevsim normallerinin dışında çok sıcak derecelerde ilerliyor. Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olarak bilinen Karadeniz’de bile yağışlar %20 derecelerinde azaldı. Uzmanlar Türkiye’nin yarı kurak iklime doğru gittiğini resmen kanıtladılar. Bu yarı kurak iklim yüzünden yukarıda bahsettiğim hidrolojik kuraklık tehlikesiyle yüz yüze geliyoruz. Geçen yıllarda yaşadığımız meteorolojik kuraklık yüzünden artık önümüzdeki senelerde tarımsal ve hidrolojik kuraklıkların etkisini görmeye başlayacağız.

Karşı koymak için neler yapılıyor?

  • Su Yönetimi Genel Müdürlüğü kuraklığın halk hayatını etkileyen afet sınıfına alınması için çalışmalara başladı. 
  • Kuraklıktan etkilenen çiftçilerin zararını eğer sigorta yaptırmış ise gerekli ödemeleri yapılacak.
  • Sulama imkanlarının ve suyun az olduğu yerlerde çok su isteyen bitkiler üretilmeyecek.

Ülkemiz ve dünya çapında bu ve buna benzer bir çok proje hayata geçirilip kuraklığa karşı tedbirler alınmaya devam ediliyor.

Şuandaki etkileri

Şuanda ise şehirde yaşayanların pek hissetmediği ama köyde yaşayıp özellikle çiftçilik yapanların çok iyi bildiği etkiler görünmeye başladı. Tarlada yetiştirdiği ürünün susuzluktan dolayı ürününü kaybetmekten korkan çiftçilerin işleri gitgide zorlaşıyor. Sadece çiftçilikle değil hayvancılık ve arıcılıkla uğraşan kişilerde bu etkilerden korkmaya başladı. Çünkü çiftçinin mahsul alamaması demek hayvanın tüketeceği ürünlerin (yem, saman, çiçek vb.) fiyatının artması demek oluyor.

Gelecekteki etkileri

Eğer kuraklık böyle sürmeye devam ederse ülkemiz ve dünya üzerinde büyük etkiler yaratacak. İlk başlarda tarlasından mahsul alamayan veya az alan çiftçiler yeterli kazancı elde edemeyecek. Daha sonralarda ise üretim ve mahsul azlığından dolayı gıda fiyatları normalin üstüne çıkarak belirli bir kitlenin de açlık sınırına gelmesine veya aç kalmasına sebep olacak. Ve buna genel tabiri ile kıtlık deniliyor.

 

Ülkemizde ve dünyada kuraklık raporları

Türkiye

YYuzde01Aylik - 2021'de Kuraklık
(Meteoroloji Genel Müdürlüğü) Normalin Yüzdesi Metoduna (PNI)
Metoduna Göre 2021 Nisan Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu

Dünya

dunyakuraklikraporu - 2021'de Kuraklık
NASA‘ya göre dünya üzerinde 2021 İlkbaharında Kuraklık Koşulları

Neler yapılabilir?

agaclandirma1 - 2021'de Kuraklık

Kuraklığın durdurulması konusunda ilk başta insanoğlu artık doğaya ve atmosfere zarar vermeyi bırakmalıdır. Yağışların ve atmosferin düzelmesi için ağaçlandırma çalışmalarına destek verilmelidir. Su tasarrufu için kampanyalar düzenlenmeli kişisel ve kurumsal bazda su kullanımı, çevre kirliliği vb. gibi raporlar tutularak insanlar bilinçlendirilmelidir. Bilinçlendirmeden bahsetmişken bunu sadece devletler değil kişilerinde yapması gerekmektedir. Bu konuda sizlere Uşak Üniversitesi/İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından oluşturulan İsraf Etmeden Önce Düşün projesine göz atmanızı öneririm. Bilinçlendirme aşamasından sonra su tasarrufu yapabilmek için gerekli olan alet, edevat ve bu konuyla alakalı eğitim katalogları insanlara ulaştırılmalıdır. Kuraklığı engellemek için yeni projeler çıkarılmalı ve ayrıca bu projeler desteklenmelidir. 

 

Sonuç

Bu yazımda sizlere dünyamızı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi olan kuraklık hakkında bazı bilgiler verdim. 2021’de kuraklık sorununa çözüm aramaya başlamazsak şuanda ve gelecekte bizleri nelerin beklediğini az çok hepinizin anladığını umuyorum. Yazımda eksik veya hatalı bulduğunuz bir kısım olursa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments