alan adı seçerken yapılmaması gerekenler

Alan Adı Seçerken Yapılmaması Gerekenler

Genellikle yazılarımda yapılmaması gerekenlerden bahsetmeyi seçiyorum. Bu yazımda ise işinizi veya yayınınızı internet üzerine taşıdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir konu olan alan adından bahsedeceğim. Başlıktan da anlaşılacağı alan adı seçerken yapılmaması gerekenler üzerine bir kaç noktaya değineceğim.

Gün geçtikçe sanallaşan dünyada internet üzerinden yer bulmaya ilgi artık gittikçe büyüyor. Büyüyen bu sektörün bir parçasında yer almak isteyen kişiler ve işletmeler ise bu akıma katılmaya başladı bile. Bu yer almaya gelindiğinde ise genellikle ilk akla takılan nokta ise marka seçimi oluyor. Fakat kimi zaman yanlış seçimler yapılıyor ve bu yanlış seçimlerin sonucunda ise kısmi gerileme veya büyük çöküşler yaşanıyor.  Sizler de bu noktada başarılı olmak için kimi noktalara dikkat etmelisiniz. Gelin o zaman ilk başta alan adı nedir onu kısaca tanımlayalım.

Alan adı nedir?

alan adi nedir - Alan Adı Seçerken Yapılmaması Gerekenler

Alan adını bir şeye benzetecek olursak, bu kesinlikle gerçek hayattaki adresler olurdu. Örneğin, A mağazasına gitmek için adrese ihtiyaç duyduğunuz gibi bir internet sitesine gitmek içinde adrese ihtiyaç duyarsınız. Fakat gerçek hayattaki adreslerden farklı olarak bu adreslere ulaşmak oldukça kolaydır. Diğer bir fark ise gerçek adreslere sadece o bölgedeki insanlar gelirken bu adreslere ise internet erişimi olan tüm insanlar gelebilir. Alan adı dendiğinde akla gelen diğer şey ise işletme veya blogunuzun markasıdır.

Alan adında dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise uzantılardır. Peki nedir bu uzantılar dediyseniz, size onları da açıklayayım.

En çok bilinen uzantılar:

 • com: Commercial isminin kısaltmasıdır. En yaygın olarak görülen uzantıdır.
 • net: İnternet isminin kısaltmasıdır. Genellikle internet üzerinde ki oluşumlar tarafından tercih edilen uzantıdır.
 • org: Organizasyon isminin kısaltmasıdır. Genellikle vakıflar, dernekler ve kar amacı gütmeyen işletme ve kişiler tarafından tercih edilen uzantıdır.

Uzantılardan da bahsettikten sonra asıl konumuz olan alan adı ve yapılmaması gerekenlere geri dönelim.

Alan Adı Seçerken Yapılmaması Gerekenler

yapilmamasi gerekenler - Alan Adı Seçerken Yapılmaması Gerekenler

Alan adı seçerken bir çok noktaya dikkat etmeliyiz. Bu noktalardan en can alıcı olanları ise aşağıda sizlere maddeler halinde sunacağım.

 • Seçeceğiniz alan adı ve uzantıya dikkat edin. Çünkü işiniz ilerlediğinde takipçi veya müşterileriniz sizi bu isimle bilecek.
 • İstediğiniz alan adının geçmişini araştırın. Arama motorları tarafından engellenmediğinden ve insanların olumsuz yorumlar yapmadığından emin olun.
 • Markalı veya telifli alan adlarını kendi işinizi kurmak için almayın. Davalarla uğraşabilir ve daha da kötüsü ceza alabilirsiniz.
 • Sayı ve işaretlerden kaçının. Bu hem otoritenizi hem de bilinirliğinizi sarsacaktır.
 • İşinizle alakası olmayan isim ve uzantılardan kaçının.
 • Alan adınızın çok uzun olmamasına dikkat edin.
 • Akılda kalmayan sözcük ve sözcük öbeklerinden kaçının.
 • Ticaret üzerinde uğraşıyorsanız tüm uzantıları almayı deneyin. Çünkü rakipleriniz alıp sizi mağdur edebilir.
 • Kesinlikle benzerlikten ve özgün olmayan isimlerden kaçının.
 • Alan adınız olarak isminizi kullanacaksanız, isim benzerliğine dikkat edin. Çünkü, sizinle aynı ismi taşıyan başka birisi bundan rahatsız olabilir veya sık rastlanan bir isminiz varsa markalaşmanız yavaşlayabilir.
Sonuç

Bu yazımda, alan adı ve bu konuda yapılmaması gerekenler hakkında bir kaç önemli noktaya değindim. Eksik veya hatalı bulduğunuz bir kısım varsa bunu yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments