blogacarkenyapilmamasigerekenleronecikan

Blog Açarken Yapılmaması Gerekenler

Blog açarken yapılması gerekenleri neredeyse tüm yazarlar anlatmıştır. Ben de bu yazımda bu işe ilk başlayanlar için blog açarken yapılmaması gerekenler hakkında kimi bildiklerimden bahsedeceğim. Ben de yeni atıldığım bu macerada bir çok hata yaptım. Ama yaptığım bu hatalardan pişman değilim çünkü bu hatalar bana tecrübe kazandırdı. Fakat yeni başlayan sizlerin de bu konularda dikkat etmesi için bu yazıyı yazıyorum.

İlk başta sizlere blog açmaya karar verdiğinizde yapılması gerekenler hakkında bir kaç bilgi vereyim.

Yapılması gerekenler

blogyapic - Blog Açarken Yapılmaması Gerekenler

Blog açmak istediniz. Fakat hemen öyle açılmıyor. İlk başta blogunuza güzel bir isim bulmanız gerek. İsim hazır olduktan sonra uzantınızı belirlemeniz gerekiyor. Örneğin blog.com şeklinde mi yoksa blog.net şeklinde mi olacağını düşünmeli hangisinin blogunuza uygun olduğunu bulmalısınız. Bunları hallettikten sonra alan adınızı alıp yola devam edebilirsiniz. Alan adını aldıktan sonra ise size bir hosting (barındırma) hizmeti lazım olacak. Piyasa üzerinde bu hizmeti veren bir çok firma var. Diyelim ki ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı seçip satın aldınız. Daha sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi düşünün. Bu hangi yazılımı ve eklentileri kullanacağınızdan tutunda blogunuzun tasarımı ve özelleştirmesine kadar bir çok çalışmayı yapmaya hazır olun. Bu konu uzadıkça uzar fakat bizim asıl konumuz bu değil.

Yapılması gerekenleri basit bir şekilde anlatmaya çalıştım ama asıl konumuz olan blog açarken yapılmaması gerekenlere geri dönelim.

Blog açarken yapılmaması gerekenler

yapilmamasigereken - Blog Açarken Yapılmaması Gerekenler

Bu başlık altında aslında çokça şey yazılabilir. Fakat ben sizlere en bilindik hataları ve yanlış davranışları yazacağım.

  • İlk başta kime nasıl hitap etmek istediğinizi ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi düşünün.
  • Yeterli kalite ve sayıda içeriğe ulaşmadan, büyük yatırımlar yapıp kazanç elde edeceğinizi düşünmeyin.
  • Kopya içerikten uzak durun. Çünkü bir süre sonra arama motorları bunu tespit edip sizi spam olarak işaretleyebilir.
  • Plansız olmayın. Her gün en az bir tane içerik girmeye çalışın.
  • Yazıyı yazıp bırakmayın. Sosyal mecralarda paylaşın. Arama motorlarının dizinlerine ekleyin.
  • Görsel ve benzeri içerikler ekleyecekseniz bunların telifsiz olmasına ve görüntü kalitesine dikkat edin.
  • Bir yerden alıntı yapacak olursanız bunu belirtin. Çünkü alıntı olduğunu söylemezseniz hem alıntı yaptığınız yerle hem de arama motorlarıyla sitenizin arası bozulabilir.
  • Sabırsız olmayın. İçerikleriniz kaliteli olduktan ve yukarıda yazdığım maddelere dikkat ettikten bir süre sonra hem okunma sayınız artacak hem de belirli bir kazanç elde edebilecek duruma geleceksiniz.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğim konuların dışında dikkat etmeniz gereken daha yüzlerce mesele var. Ben sadece benim ve arkadaşlarımın başına gelen konular hakkında size kısaca bilgiler verdim. Bu yazımla alakalı eleştiri ve düşünceleriniz yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments