chia coin kazandırır mı

Chia Coin Kazandırır mı ?

Öncelerde yazısını yazdığım Chia Network ve disk çiftçiliği hakkında yeni sorular ortaya çıktı. Bu sorulardan birisi ise kazanç üzerine olan Chia Coin kazandırır mı ? sorusu oldu. Bende sizlere bu sorunun yanıtını madencilik/çiftçilik üzerinden yanıtlayacağım. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Chia çiftçiliği mi yoksa, madenciliği mi?

chia icin - Chia Coin Kazandırır mı ?

Kendi açıklamalarına göre: Madencilik, erişilmesi güç donanım yani ekran kartı, yüksek elektrik kullanımı ve bunları karşılayacak büyük bir sermaye istiyor. Fakat çiftçilik, boş disk alanı olan masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, telefon ve tablet gibi cihazlarınızdan kazanıldığı için merkeziyetsizliğini ön plana çıkarıyor. Madenciliğin aksine, çiftçilik sadece kendisine ayrılan bölümü kullanmaktadır. Bu sayede donanımınızın belirli bir kısmını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Chia’nın geleceği

Bu bölümde kendi yorumlarıma yer vereceğim. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Chia, donanım üzerinden elde edilebilen kripto paralar arasına çok radikal bir değişiklikle girdi. Bu değişiklik ise, donanım olarak ekran kartlarına değil, disklere ihtiyacımız var. Daha kolay ulaşılabilen bir donanım isteyen Chia bana sorulacak olursa büyümeye devam edecek. Tabi ki bu büyüme piyasadaki disklerin fiyatını yükseltmeye başlayacak ve hatta piyasa da disk bulamamaya başlayacağız. Bu noktaya gelindiğinde ise, Bitcoin’de olduğu gibi erken girenler kazanırken, halk ise diskleri yüksek fiyatlardan satın alacak.

Bu iş, bu kadar güzel gözüküyor ama birde kötü yanları var. Peki nedir bu kötü yanları?

Kötü Yanları

İlk başta diskleri kullanacağını söylemiştim. Bu disklerin arasında hızlı kazanmak için tercih edilecek olan disk SSD‘dir. Fakat şöyle bir durum var ki Chia tarımı yaparken 512 GB bir SSD’yi sadece 40 günde kullanılamaz hale getirme ihtimali çok yüksek. Bunun sebebi ise, SSD‘lerin genel olarak bir yazma ömrü vardır ve bu ömrü doldurduğunda ise çöp olur. Chia‘da büyük oranla yazma işi yaptığı için aldığınız donanıma dikkat etmelisiniz.

Diğer bir kötü yanı ise tüm kripto paralarda da olduğu gibi fiyatının düşme ihtimalinin olması. Eğer bu işe girmeyi düşünüyorsanız, düşüş riskini almalı ve sermayenizi gözden geçirmelisiniz.

Chia Coin kazandırır mı ?

chia coin ciftciligi e1622847972179 - Chia Coin Kazandırır mı ?

Gelelim şimdi asıl sorumuza. Chia Coin yapacağınız donanım yatırımına göre size belirli kazançlar vadediyor. Fakat Türkiye piyasasında bu donanımların fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kazanç konusunda işiniz biraz daha zorlaşıyor.

Gelin aşağıda basit bir hesaplama yapalım. (8 TB üzerinden)

Gerekenler ve fiyatları:

8 TB Harddisk = 3000 ₺ (Kullanım alanınız olmayacak.)

32 GB Ramli APU sistem =  4000₺

480 GB Sata işletim sistemi SSD’si = 450₺

2 TB NVMe arsalama SSD’si = 4000₺

Toplam maliyet = 11.450₺

Bu sistemi bu yazıyı yazdığım tarih için 11.450₺’den toplayabilirsiniz. Topladıktan sonra ise eğer ki fiyatı sabit kalıp hiç değişmezse aylık ortalama $85 kazanıp yatırdığınız sermayeyi hemen hemen 1 yıl içinde toplayabilirsiniz. Chia’nın anlık olarak kazanç hesaplayabileceğiniz bir sitesi de var.

Sonuç

Bugün sizlere Chia Coin hakkında merak edilen soruların yanıtlarını verdim. Bu yazım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hatalı veya eksik gördüğünüz bir kısım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments