içerik üreterek para kazanma

İçerik Üreterek Para Kazanma – NFT Nedir? – Ne Kadar Kazanırsınız?

Bu yazımda sizlere dijital içeriklerin nasıl para kazandırdığını ve sizin nasıl kazanabileceğinizi anlatacağım. Önceki yazılarda da çokca bahsettiğim içerik üretme ve bunları pazarlama artık kriptoyla birleşiyor. Şimdi ise İçerik Üreterek Para Kazanma, NFT Nedir? ve  Ne Kadar Kazanırsınız? başlıklarına teker teker değineceğiz.

İçerik üreterek para kazanma

yayinci - İçerik Üreterek Para Kazanma - NFT Nedir? - Ne Kadar Kazanırsınız?

Sizlere daha önceden etkileyici içerik üretmeye dair bir yazı sunmuştum. Bu içeriklerden nasıl kazanç elde edeceğinizden de çoğu yazımda bahsetmiştim. Fakat yine de biraz da bu yazıda bahsedelim. İçerik üreterek kazanç elde etmenin bir çok yolu vardır.

Bu yollardan en bilinen üçü ise şu şekildedir;

  • İstek üzerine içerik üretip satmak: Kişilerin veya kurumların istekleri üzerine onlara hazırlanan içerikler karşılığı belirli bir kazanç elde edersiniz.
  • Reklamdan kazanmak: Ürettiğiniz içeriği belirli mecralarda paylaşıp takipçi elde ettikten sonra, takipçilerinize reklamlar gösterirsiniz. Gösterdiğiniz reklam veya aldığınız tıklama başı belirsiz bir kazancınız olur.
  • NFT: Bir satırla açıklamak gerekirse direkt olarak içeriğinizi satmaya başlamanız demektir. Aşağıda daha detaylı bir şekilde NFT hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Şimdi de sizlere NFT nedir sorusunun cevabını vereyim.

NFT nedir?

nft nedir - İçerik Üreterek Para Kazanma - NFT Nedir? - Ne Kadar Kazanırsınız?

Basitçe anlatmak gerekirse, internet üzerinde ki sesli, görsel ya da video içeriklerin tescillenip satılmasıdır. İngilizce (N)on-(F)ungible (T)okens veya kısa adıyla NFT’ler “Takas Edilemez Jetonlar” olarak karşımıza çıkıyor. Kripto piyasası, normal piyasa gibidir. Örneğin, 50 dolar tek parça da olabilir 5 tane 10 dolardan da oluşabilir. Aynı şey kripto paralar içinde geçerlidir. Örneğin 1 Bitcoin, iki parça 0.5 BTC veya 4 parça 0.25‘te olabilir. Fakat aynı şey takas edilemez olarak adlandırılan bu jetonlarda olamaz. Buna da örnek verecek olursak sanat eserleri ve benzeri, benzersiz şeyleri gösterebiliriz. Örneğin, Mona Lisa tablosu dünya üzerinde tektir.

NFT ve telif meselesi

Satın alınan içeriğin kopyaları birden fazla yerde bulunurken, NFT olarak satın alan kişi bu içeriğin telif haklarına sahip olmadığı için istediği an o içeriğin  kopyalarının kaldırılmasını isteyemez. İçerik üreticisi NFT’yi satmaya devam etme hakkına sahiptir.

Örnekler

 

nft ornek doge - İçerik Üreterek Para Kazanma - NFT Nedir? - Ne Kadar Kazanırsınız?
    Doge miminin NFT’si 4 milyon dolara satıldı.
kittiesgif - İçerik Üreterek Para Kazanma - NFT Nedir? - Ne Kadar Kazanırsınız?
NFT olarak satılan bir GIF.
Peki sadece resim, video ve sesler mi satılıyor?

Dijital içerik ismini duyduğunuzda aklınıza gelen tüm içerik NFT sayesinde satılmaya müsaittir. Dijital içerik nedir diye soracak olursanız da, internet, bilgisayar ve akıllı cihazlar üzerinde gördüğümüz tüm sanatsal veya eğlence amaçlı içeriğe verilen isimdir.

Bu kadar bilgiyi verdikten sonra bir diğer konumuz olan NFT üzerinden nasıl kazanırsınız onu da biraz anlatayım.

Nasıl kazanç elde ederim?

NFT üzerinden herkes kazanç elde edebilir. İhtiyacınız olan şeyler ise; dijital bir cüzdan, az miktarda Ethereum satın alma, içeriğinizi yükleyeceğiniz ve satışa çıkaracağınız bir NFT pazarı bulmaktır. NFT pazarlarından birisine bir içeriğinizi yüklediğinizde o içerik NFT olarak baskıya girer. O kadar basit bir iş ki, insanlar basit renkleri bile NFT olarak pazarlara yüklüyor. Eğer sizin de çok güvendiğiniz bir içerik varsa yukarıdaki şartları yerine getirip satışa sunabilirsiniz.

Ne kadar kazanırım?

Bu sorunun cevabı siz ve sizin içeriğiniz. Biraz da şansınız. Ürettiğiniz içerik çok ilgi görür ve tutarsa yüksek meblağlar kazanmamanız için hiç bir neden yok. Bu soru hakkında tam bir cevap verebilmek tam olarak mümkün değildir.

 

Sonuç

Bu yazımda sizlere kripto piyasası ve içerik üretmenin aynı noktada buluştuğu NFT hakkında bir yazı yazdım. Yazımda hatalı veya eksik bulduğunuz bir kısım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments