insanları etkileyecek içerik üretmek

İnsanları Etkileyecek İçerik Üretmek

Bir çok yazımda bahsettiğim içerik üreticiliğinin nasıl kullanılacağını kendimce basit yöntemlerle anlatmak istiyorum. İnsanları etkileyecek içerik üretmek konusunda bazı psikolojik ve toplum alışkanlıkları üzerinde duran bir yazı yazmaya çalışacağım.

İçerik Üretmek

icerik uretmek - İnsanları Etkileyecek İçerik Üretmek

İçerik üretmek denince genellikle aklınıza hemen internet ve sosyal medya gelir. Fakat en basitinden birisiyle bir konu hakkında yaptığınız konuşma da bir içeriktir. Fakat bunlar herhangi bir yerde yayınlanmadığı için genellikle içerik olarak değerlendirilmez. Ama bizim konumuz internet üzerinde yayınlanan içerik olacağı için bu konuyu fazla açıklamaya gerek yok. İnternet üzerinde gördüğümüz tüm yazılar, videolar, sesler, resimler ve benzeri diğer her şey içeriktir. Genel anlamda iki koldan inceleyebiliriz.

Bunlar genel ve gündem içeriktir.

Genel içerik: Genellikle değişmez bir içerik türüdür. Örnek olarak, tarihi bir olayı anlatan bir video veya makale genel içeriktir. Değişme ihtimali olmayan ve sürekli belirli bir kitle tarafından araştırılma ihtimali olan içerik türüdür.

Gündem içerik: Genellikle gündemde yer alan bir olay, kişi veya yapımdan ortaya çıkan içerik türüdür. Belirli bir süre geçtikten sonra değeri azalır. Buna da benim çocukluğumda çıkan oğlum bak git akımını örnek verebilirim. Gündemden düştükten sonra araştırılma olasılığı gittikçe düşer. Bazıları genel içeriğe dönüşebilir.

İçerik türlerini bana göre olan iki kolunu inceledikten sonra içerik üretme konusundaki yazımıza devam edelim. Bu içerik türlerinden çoğunlukla gündem içerik tercih edilmektedir. Sosyal medya psikolojisinden olsa gerek eğer bir olay veya kişi sosyal mecralarda çok konuşulmaya veya izlenmeye başladıysa onunla alakalı bir çok içerik görmemiz muhtemeldir. Ve genellikle sosyal medya üzerindeki herkese hitap eder. Genel içerik ise özel dallara ayrılır ve kitleleri farklıdır. Örnek olarak tarih konusuna ilgili olan birisi tarihle alakalı içeriğe ilgi duyarken sanata ilgi duyan kişinin ilgileneceği içerik farklı olacaktır.

Gelelim içerik üretirken insanlara dokunmaya.

İnsanları etkileyecek içerik üretmek

insanlari etkileyecek icerikler - İnsanları Etkileyecek İçerik Üretmek

İnsanları etkileyecek içerik üretme konusunu da genel ve gündem içerik üzerinden değerlendirip sizlere bana göre geçerli olan bir kaç bilgi vereceğim. Genellikle insan psikolojisi işine yarayan ve kendisine bazı duyguları uç noktalardan yaşatan şeyleri sevmeye meyillidir.

Genel içerik üretirken: Genel içerik ürettiğinizde bu içeriğin kalıcı olması ve takipçilerinizi memnun ettiğinden emin olmalısınız. Bunun hakkında da bir kaç madde yazacağım.

  • Ürettiğiniz içerikler genellikle daha önce üretilmiş olacaktır. Bunun için içeriğinizin farkını ortaya koymanız gerek.
  • İçeriğinizde diğerlerinin değinmediği noktalara dokunun. Eğer tüm noktalara değinildiğini düşünüyorsanız tanıtımını yapmayı ve ön plana çıkarmak için çalışmayı unutmayın.
  • Genel içeriğin sizin olmasını istiyorsanız bu işe hiç girmeyin. Ama yorumlarınız sizindir içeriklere kendi yorumlarınızı takipçilerinizi bu noktada etkileyebilirsiniz.
  • İçeriğiniz bir duygu barındırıyorsa bunu uç noktalarda yaşatmaya çalışın. Ama dikkat edin çok aşırıya kaçmak takipçiyi rahatsız edebilir.

Gündem içerik üretirken: Gündem içerik oluşturduğunuzda belirli bir nokta üzerinde yoğunlaşmalısınız. Örneğin, gündemde olan bir videonun ses parçasıyla bir müzik üretmek veya o olayla alakalı bir karikatür çizmek gibi olabilir. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken bazı maddeler vardır.

  • Gündem içerik ürettiğinizde bu içeriğin belirli bir süre sonra insanlar tarafından ilgi görmeyeceğini bilin.
  • Gündemi çok iyi takip edin. Sosyal medya veya haberlerde gördüğünüz bir konu hakkında içerik oluştururken olayın ne kadar popüler olduğunu veya olabileceğini düşünün.
  • İçerik oluştururken dikkat edin. Belirli bir kitleyi etkileyebilmek için diğer kitleden tepki çekmeyin. Bir süre sonra insanlar sürü psikolojisiyle sizi suçlamaya başlayacaktır.
  • Duygulara önem verin. Oluşturduğunuz içerikte hangi duygu daha ağır basıyorsa onun üzerine yoğunlaşın. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi bunu takipçilerinizi rahatsız etmeden yapmaya çalışın.

Sonuç

İnsanları etkileyecek içerik oluşturmak ki bu video, makale, ses, resim ve türevi her şey olabilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan ve içerikler hakkında ki bazı düşüncelerimi yazdım. Eksik yada hatalı gördüğünüz bir kısım veya sorularınız varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Uzman Tarih
2 yıl önce

Normalde çok fazla Blog yazısı okumam fakat bu yazı hoşuma gitti.

trackback

[…] zamanda da çok kolay bir iştir. Daha önceden yazdığım “İnsanları etkileyecek içerik üretmek” yazısında bahsettiğim konular ve verdiğim bir kaç psikolojik […]

trackback

[…] daha önceden etkileyici içerik üretmeye dair bir yazı sunmuştum. Bu içeriklerden nasıl kazanç elde […]