intelalderlake

Intel 12. Nesil Alder Lake İşlemciler Hakkında

Intel’in 12. Nesil Alder Lake işlemcileri, şirketin daha küçük ve yüksek verimli çekirdeklerle eşleştirilmiş daha yüksek performanslı çekirdeklerin bir karışımını ilk kez masaüstü bilgisayarlarla birleştiren hibrit mimarisini getirecek. Intel, AMD’nin Ryzen 5000 serisi işlemcilerine kaptırdığı liderliğini yeniden kazanmaya çalışırken , bu büyük bir stratejik değişimi temsil ediyor . 

Hibrit Mimarisi ve Yeni Özellikler

Intel’in Alder Lake’le beraber ezber bozan yeni mimariler getiriyor. Bunlar, bağlantı teknolojisinde AMD ve Apple’ında kullandığı PCIe 5.0 ve DDR5 gibi özellikleri destekliyor. Ancak yeni çipler önemli riskler getiriyor. Her şey, en azından x86 yongaları söz konusu olduğunda, yüksek performanslı ve yüksek verimli çekirdekleri tek bir yonga içinde eşleştirmenin yeni bir düşünme biçimiyle başlar. Bu iyi bilinen tasarım felsefesi, genellikle Big.Little (Intel’in uygulamasını Big-Bigger olarak adlandırır) olarak adlandırılan milyarlarca Arm yongasına güç sağlar, ancak bu, x86 masaüstü bilgisayarlar için bir ilktir.

Intel, Golden Cove mimarisinin Alder Lake’in “büyük” yüksek performanslı çekirdeklerine güç verdiğini, “küçük” Atom verimlilik çekirdeklerinin Gracemont mimarisiyle gelip baş döndürücü sayıda olası işlemci yapılandırmasını sağladığını doğruladı. Intel, çekirdeği 10nm Enhanced SuperFin sürecine kazarak, 14nm’nin altı yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin masaüstü için ilk gerçek yeni düğümünü oluşturacak.

İşlemcilerin Piyasaya Çıkması

Herhangi bir yeni işlemcinin piyasaya sürülmesinde olduğu gibi, Intel, Alder Lake’te çok şey yaşıyor. Ancak, hibrit mimariye geçiş tartışmasız önceki teknoloji geçişlerinden daha risklidir çünkü maksimum performans ve verimlilik elde etmek için işletim sistemi ve yazılım optimizasyonları gerektirir. Fakat optimize edilmemiş kodun performansı nasıl etkileyeceği belirsizdir.

Her iki durumda da Intel hepsi bir arada olacak: Intel, masaüstü ve mobil hatlarını Alder Lake ile yeniden birleştirecek ve hatta tasarımın şirketin üst düzey masaüstü (HEDT) serisine geldiğini görebiliriz. Intel, eğitim (Chromebook’lar) segmenti için -N varyantlarını listeledi , bu da Alder Lake’in tüm yonga yığınını kapsayacağını gösteriyor. 

Belki de Intel’in birkaç numarası vardır. Intel , piyasaya çıkan ilk çip olan Lakefield çipleri ile hibrit x86 tasarımlarının önünü açtı ve hem Windows hem de yazılım desteği açısından bir kendisine önemli bir yer buldu. Lakefield, güç verimliliğinin önemli olduğu alt uç mobil cihazlara odaklandığı için gerçekten bir performans abidesi değildi. Buna karşın Intel, Alder Lake’i yüksek performans için ayarlayacağını söylüyor, ki bu masaüstü bilgisayarlar ve üst düzey dizüstü bilgisayarlar için bir zorunluluktur. Ayrıca bazı modellerin sadece büyük çekirdeklerle geleceğini ve oyunlarda son derece iyi performans göstermesi gerektiğini gösteren işaretler var.

intelcpu - Intel 12. Nesil Alder Lake İşlemciler Hakkında

Bir Bakışta Intel Alder Lake

  • 2021’in ikinci yarısında niteliklendirme ve üretim
  • Büyük ve küçük çekirdeklerin karışımıyla hibrit x86 tasarımı (Golden Cove / Gracemont)
  • 10nm Gelişmiş SuperFin işlemi
  • LGA1700 soketi yeni anakartlar gerektirir
  • PCIe 5.0 ve DDR5 desteği söylentileri
  • Dört farklı çözüm: -Masaüstü Bilgisayarlar için -S, -Mobil için P, -Düşük güçlü cihazlar için -M, -L Atom değişimi, -N eğitimsel (Chromebook’lar)
  • Gen12 Xe entegre grafikler
  • Yüksek performans almak için ayarlanmış ve yeni donanım kılavuzuna sahip işletim sistemi planlayıcısını da içinde barındırıyor.

Bu haber tomshardware‘den alınmıştır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments