İnternette Gizlilik

Bu yazımda sizlere internette gizlilik ve güvenliğimiz hakkında bilgiler vereceğim.

İnternet nedir?

Binlerce bilgisayar ağını birbirine bağlayan global ağa internet denir. Bu ağın bir yöneticisi yoktur. Internet kullanıcıları birbirleri ile haberleşmek için ortak bir anlaşma dili kullanırlar. Bu ortak anlaşma diline TCP/IP denir. Bu protokol sayesinde donanım ve yazılımdan bağımsız olarak bilgisayarlar arası iletişim mümkün olur.

internet - İnternette Gizlilik

İnternette gizlilik nedir?

İnternet üzerinde gizliliğimizi korumak oldukça zordur. Çünkü internet ucu açık bir oluşumdur. Bu oluşumda gizli kalabilmek için ya çok profesyonel olmanız ya da kullanmamanız gerekir. İnternette kullandığınız platformların (Online oyun, tarayıcı, mesajlaşma uygulamaları vb.) hepsinin kendine ait kullanıcı sözleşmeleri vardır ve bunları değiştirme haklarını kendilerinde saklı tutarlar. Bu kullanıcı sözleşmelerinde istenen şeyler kişisel bilgilerimiz, internet geçmişimiz ve kısacası internet hayatımızdır. Sadece üye olduğumuz siteler değil basit bir araştırma yapmak için girdiğimiz sitelerde çerezler adı altında bizden bilgilerimizi alır. Tabi ki bunu sizlere daha iyi hizmet vermek amacı ile kullanırlar. Örneğin okuduğunuz makaleye benzer bir makaleyi size önerir veya izlediğiniz videoya yakın bir içeriği size tavsiye eder.

internetttegizlilik - İnternette Gizlilik

Gizliliğimizi nasıl koruyabiliriz?

Üstte belirttiğim gibi internet üzerinde gizliliğimizi tamamen korumak imkansızdır fakat daha dikkatli olabiliriz. Dikkat gerektiren konuların başında bir siteye kayıt olurken veya çerezlerine izin verirken gizlilik politikası ve kullanıcı sözleşmesini incelemelisiniz. Daha sonra girdiğiniz sitede SSL (Secure Socket Layer) yani güvenlik sertifikası olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Bu güvenlik sertifikası kullanıcının bağlandığı sunucu ile bilgisayarı arasında şifrelenmiş bir iletişim oluşturarak özel, hassas veya gizli tüm bilgilerin çeşitli siber saldırılara maruz kalmadan güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar. Güvenli kalmak için bilinmeyen sitelere kişisel bilgilerinizi vermekten kaçınmalısınız. Aksi halde bilgilerinizi internetin karanlık yüzü olan Dark Web’te satılırken görebilirsiniz. Aynı şekilde bilinmeyen veya crackli yazılımları da bilgisayarınıza indirmeyin. Çünkü bu yazılımlar bilgisayarınızı ele geçirerek arka planda sizden habersiz şekilde kripto para madenciliğinden izlenme botuna kadar bir çok işlem için kullanılır.

Maddeler halinde uzak durmanız gereken gizliliğinizi ihlal edebilecek şeyler:
  • Crackli oyunlar ve programlar
  • Kazanç vadinde bulunan güvenilir olmayan platformlar
  • İpTv ve bilimum kaçak ve korsan yayın yapan platformlar
  • SSL(Güvenlik Sertifikası)’i bulunmayan tarayıcının sizi tehlikeli diye uyardığı siteler

gizlilikkoruma - İnternette Gizlilik

Dikkat etmezsek ne olur ?

Sizden alınan verileri daha sonrasında size reklam yapmak için kullanırlar. Tabi ki bu en masum senaryo eğer dikkat etmezseniz bilgisayarınız ve internetiniz korsanların eline geçer. Yukarıda da bahsettiğim gibi kripto para madenciliği yapıp sizin bilgisayarınız gibi binlerce bilgisayardan haksız kazanç elde ederler. Veya izlenme botuna dönüştürüp Youtube gibi platformlar üzerinden haksız izlenme alabilirler. Tabi ki bunları yaparken internetiniz ve sistemsel kaynakları sonuna kadar sömürürler.

hacklendin - İnternette Gizlilik

Siber tehdit istatistiklerinden sadece bir tanesi

kasperskyarastirma - İnternette Gizlilik

Kaynak: Kaspersky

 

Bu yazımda sizlere basit şekilde internette gizlilik konusunu anlattım. Eklemek istediğiniz veya yanlış bulduğunuz bir kısım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments