Kripto Paralar Yasaklanacak mı

Kripto Paralar Yasaklanacak mı?

Son zamanlarda çok öne çıkan kripto para konusuna artık devletlerde yeni düzenlemeler getirmeye başladı. Bu düzenlemelerin ardından akla ilk gelen soru ise, kripto paralar yasaklanacak mı? oldu. Ben de bu yazımda sizlere gündemde olan bu başlığın altında kripto para konusunu inceleyeceğim. İlk başta gelin bu kripto para nedir sorusunun cevabını ve tarihçesini öğrenelim.

Kripto paralar ve tarihçesi

Kripto para dendiğinde ilk akla gelen para genellikle Bitcoindir. Fakat ilk kripto para 1983 yılında David Chaum tarafından geliştirilen eCash’dir. Bu paralar teknolojiye hizmet eden sektörler ve artık diğer sektörlerde bu tarz ödeme yöntemlerini tercih etmeye başladı. Kripto paralar genellikle merkeziyetsiz ve takibinin imkansız olması nedeniyle genellikle Dark Web üzerindeki kişiler tarafından ilgi görüyordu. Fakat geçen süreçte kripto paralar üzerindeki dalgalanmalardan kazanç elde edilen borsalar ortaya çıkmaya başlayınca artık yatırım aracı olarakta kullanılıyor. Son dönemlerde bu yatırımların artması da devletlerin dikkatini çekmeye başladı.

Devletler de kripto para konusunu bir çok konu başlığı altında incelemeye başladı. Bu incelemeler de akıllara yasaklanma konusunu getirdi. Asıl konumuza geri dönüp, sorumuza cevap verelim.

kriptooo - Kripto Paralar Yasaklanacak mı?

Kripto Paralar Yasaklanacak mı?

Kripto paralarla alakalı genel yasal bir düzenleme olmadığı için ülkeler kendi çaplarında yasaklama ve kısıtlama gibi kararlar alıyor. Şuan da bile bir çok ülkede kripto paraların kullanımı yasak. Bu ülkelere örnek olarak; Çin, Rusya, Afganistan, Makedonya, Suudi Arabistan ve Pakistan’dır. Tabi ki kendi çapında yasaklayan daha bir çok ülke vardır ama ben en bilindikleri yazmaya çalıştım. Tabi kimi ülkeler ise yasaklamak yerine kısıtlamayı tercih ediyor. Kısıtlama denilince de işlem limiti, aktarım limiti ve benzeri kısıtlamalar ortaya çıkıyor. Borsaların, finansal merkezlerle anlaşma yapmasını engelliyor veya yasaklıyorlar. Kısıtlama denilince ilk akla gelen ülkeler ise; Mısır, Hindistan, Ekvador ve Endonezya’dır. Yasaklama ve kısıtlama olmadan kripto paralara izin veren ve gelir konusunda dolandırılma olmasın diye denetleyen ülkelerde ise kripto paralar yasal varlığını sürdürüyor. Bu ülkelere örnekler ise; Almanya, Amerika, İngiltere, Kanada, İsviçre ve Ukrayna’dır.

Türkiye için kripto paralar

Şuan da bazı ülkelerle birlikte Türkiye içinde kripto paralar ne yasal ne de yasaktır. Ama yakın zamanda Türkiye’de de bazı düzenlemeler yapılacağı söyleniyor.

Bunlar ise şu şekilde;

  • Belirli bir tutarın üstü için kimlik ibrazı
  • Borsaları MASAK‘ın denetlemesi
  • Ve şuanda bilinmeyen kimi denetimler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayhan
Ayhan
2 yıl önce

kimlik ibrazı’ndan kastı nedir?