Sosyal Medya Psikolojisi

Genellikle hepimizi etkileyen sosyal medya psikolojisi hakkında bir yazı yazacağım. Çünkü artık iki farklı hayat yaşamaya başladık. Bunun nedeni ise sosyal medyadaki kişilerden istenen beğenilme isteğidir. Peki neden bu hale geldik bunu aşağıda maddeler halinde anlatacağım.

O zaman gelin ilk başta hepimizin psikolojisini etkileyen bu sosyal medya nedir sorusunun cevabını vererek başlayayım.

Sosyal medya nedir?

sosyalmedyanedir - Sosyal Medya Psikolojisi

Sosyal medya uzaktaki tanıdıklarımızla iletişim kurmak, içerikler paylaşmak ve bu içeriklere erişmek için kullanılan araçların genel adıdır. İnternet kullanımının artmasında büyük bir payı vardır. Genellikle kitleler farklı sosyal medya araçlarını kullanır.

Örneğin; Instagram genellikle gençler tarafından tercih edilirken, Facebook daha çok orta yaş grubuna hitap ediyor. Bunun sebebi olarak Facebook’un daha önceden çıkıp orta kesimin gözüne girmesidir. Instagram ise sürekli yeni bir şeyler isteyen gençlere istediğini vermiştir.

Peki asıl konumuz olan sosyal medya psikolojisi nedir? Onunda cevabını aşağıda vereyim.

Sosyal medya psikolojisi

sosyalmedyapsikolojisi - Sosyal Medya Psikolojisi

İnsanlar genellikle sosyal medyaya girdiklerinde yakınlarının ve arkadaşlarının paylaşımlarından çok etkileniyor. Örneğin, arkadaşının sabah kahvaltısına dışarı çıktığını gören kişi kendisinin de böyle bir ihtiyacı varmış gibi düşünmeye başlıyor. Eğer bu ihtiyacını gideremezse de kendisini o kişiden eksik görüyor.

Genellikle ihtiyaç olmamasına rağmen ihtiyaç yaratan konular (Sosyal medya paylaşımlarından)

  • Arkadaşının veya ünlü birisinin yeni bir ürün satın alması
  • Bir mekana gidip onun hakkında olumlu yorumlar yapması
  • Bir konu hakkında başka fikirlerden etkilenmesi

Sahte yaşamlar oluşturmakta artık sosyal medya üzerinde popüler olmaya başladı. Örnek olarak, aslında beraber gülmeyen kişilerin sosyal medya üzerinden gülerek fotoğraf paylaşması, beğeni ve yorum alabilmek için yaşamın hakkında yalanlar söylemek gibi bir çok örneği vardır. Bunun nedeni ise kitleler ve çevre tarafından beğenilme isteğidir. Ve genellikle birey kendi yapamadıklarının başkaları tarafından rahatça yapıldığına inanarak kendisini onlardan ezik görür. Bu davranış ise bireyin psikolojisini derinden etkiler.

Neler yapılabilir?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Gerçek hayatta nasılsak sosyal medya üzerinde bunları çekinmeden duyurabilmeliyiz. Çünkü eğer el alem ne der, neler yapıyor ve benzeri sorulara çok takılırsak kendi hayatımızı yaşayamaz hale geliriz. O yüzden sosyal medya üzerinde hayatımızı olduğu gibi yansıtmalı kendimize sahte bir yaşam oluşturmamalıyız.

Sonuç

Sizlere sosyal medyanın üzerimizde oluşturduğu psikolojik baskıdan kısa kısa, bir kaç örnek verdim. Yazımda hatalı veya eksik gördüğünüz bir kısım varsa bunu yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] türlerinden çoğunlukla gündem içerik tercih edilmektedir. Sosyal medya psikolojisinden olsa gerek eğer bir olay veya kişi sosyal mecralarda çok konuşulmaya veya […]

trackback

[…] Psikolojiyi kötü yönde etkileme (Özellikle sosyal medya) […]