konakkapak

Tavas Hırka Konağı

Bir  yazı yazmaya niyetlenmişken aklıma köyümde bulunan konak geldi. Ben de bir kaç araştırma yapıp Tavas Hırka Konağı hakkında bulabildiklerimi sizinle bu yazımda paylaşmak istedim.

 

Konak ve Hırka’nın Tarihi

Hırka Köyü‘nün tarihi geçmişi Selçuklular ve hatta Bizanslılara dayandığı söylenip, rivayet edilmektedir. Hırka Köyü Muğla Sancağına bağlı bir beyliktir.

Köyün ilçe olduğu dönemden kalma Hükümet Konağının ve şu anki adıyla Adliyenin bir bölümü yanmış, bir bölümü ise hala ayakta ve hala Konak içi mevkiinde ev olarak kullanılmaktadır. Bir rivayete göre bir zamanlar burada KONAKİÇİ denilen mahalde 140 odalı bir sarayda zengin ve namlı kırk ağa yaşıyormuş.

yanan kisim - Tavas Hırka Konağı
KONAĞIN YANAN KISMI

 

Bu konağın sahibi Tavaslızâde Osman Ağa’dır. Tavaslızâdeler, Batı Anadolu’nun büyük ailelerinden birisidir. Aile, servetiyle 18’inci yüzyıl ortalarından itibaren Menteşe ve Denizli bölgesinin en büyük yerel gücü haline gelmiştir.

Tanzimat sürecindeki merkezileşme karşısında kazanımlarını kaybetmemek için bir mücadeleye giren Osman Ağa devletle rekabete girmiştir.  Devlet bölgenin en güçlü aktörü olan Tavaslızâde Osman Ağa’yı görevden almak yerine kendi kontrolü altında tutmayı denemiştir.  Devletin bu amaçla  kullandığı en belirgin yöntem,  Osman Ağa’yı sık sık görevden almak olmuştur.  Bu strateji kısmi bir etki oluştursa da Osman Ağa  görevine dönünce servetini  arttırmak ve iktidarını güçlendirmek için devlet politikalarına karşı pozisyon almıştır.

konakavlu - Tavas Hırka Konağı

Bu rekabet devletin üstünlüğüyle sonuçlanmıştır. Osman Ağa ciddi suçlarla itham edilerek cezalandırılır. Oğulları da yeniden merkezileşme sürecinde devlet bürokrasisinden uzak tutulmuş ve Tavaslızâde ailesinin gücü kırılmıştır.(Bu bilgiler Tanzimat Dönemi Osmanlı Merkezileşmesi Karşısında Bir Osmanlı Ayanı:  Tavaslızâde Osman Ağa M. Yaşar ERTAŞ makalesinden alınmıştır.)

susleme - Tavas Hırka Konağı

 

tavansus - Tavas Hırka Konağı

 

 

konak ana kapisi - Tavas Hırka Konağı
AĞALAR ZAMANINDA KULLANILAN TEPSİLER HALEN KONAK İÇİNDE

 

tas - Tavas Hırka Konağı

gizlikapi - Tavas Hırka Konağı
Konağın gizli yer altı geçitlerine açılan kapılarından bir tanesi

Bu yazımda size araştırmalarıma dayanarak Tavas Hırka Konağı hakkında bulduğum bilgileri yazdım. Eğer bir eksiğim varsa iletişim üzerinden bana bildirebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments