teknolojiveiklimdegisikligionecikan

Teknoloji ve İklim Değişikliği

Bu yazımda sizlere teknoloji kullanımının atmosfere ve iklime olan etkisini yazacağım. Günümüz için tam olmasada, gelecek artık tamamıyla teknolojiye adapte olmaya başladı. Tabi ki bu adaptasyonun iyi yönleri olduğu gibi kötü yönleri de var. Bu yönlerden bir tanesi ise teknoloji ve iklim değişikliği. Buna en büyük örneklerden bir tanesi ise dijital kirlilik kavramının ortaya çıkmasıdır. Genellikle bu kirliliğin sebeplerinden en büyük olanı ise dijital ortamdan yürütülen işlerdir. Çünkü bu mecralar müşteriye veya takipçiye daha hızlı hizmet vermek için daha çok enerji harcar.

Dijital kirlilik nedir?

dijitalkirlilik - Teknoloji ve İklim Değişikliği

O zaman sizlere basit bir şekilde dijital kirlilik nedir? sorusunun cevabını vereyim. Teknoloji ve internet ağının işleyişinin yarattığı ve bu tarz cihazların üretiminden kaynaklanıp, atmosfer ve çevremizi riske atan kirlilik çeşidine dijital kirlilik denir.

Genellikle bilinen bir kaç nedeni şunlardır:

  • İnternet ağının ve teknolojilerinin tükettiği enerji sonrasında ortaya çıkan
  • Yeni teknoloji veya cihazların üretiminden kaynaklı
  • Cihazların yaydığı manyetik kirlilik
  • Doğru geri dönüşümü yapılmayan elektronik atıklar

Bu kirliliğin bizim tarafımızdan yapılan tarafı ise genellikle dijital ayak izlerimizin artması ve gereksiz yere kullanılmasıdır.

Dijital ayak izi nedir?

dijitalayakizi - Teknoloji ve İklim Değişikliği

Bir üst satırda bahsettiğim genellikle dijital kirliliğin sebeplerinden birisi olan dijital ayak izi nedir? sorusunu da boş bırakmayalım. Dijital ayak izi internet kullanırken bizim oluşturduğumuz ve internet üzerinden bir çok mecrayla paylaştığımız bilgiler veya içeriklerdir. Ziyaret ettiğiniz internet sitelerini, gönderdiğiniz veya aldığınız e-postaları ve çevrimiçi mecralara gönderdiğiniz bilgileri içerir.

Dijital ayak izleri iki başlıktan oluşur. Bunlar pasif  ve aktif dijital ayak izleridir.

Pasif dijital ayak izi: İnternette dolaşırken istemeden bıraktığınız dijital ayak izidir. Örnek olarak, bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde internet sunucusu, internet servis sağlayıcınızı ve yaklaşık konumunuzu tanımlayan IP adresinizi kaydeder. IP adresiniz herhangi bir kişisel bilgi içermiyor olsa bile dijital ayak izi olarak kayıt edilir.

Aktif dijital ayak izi: Bilerek internet üzerinden mecralarla veya kişilerle paylaştığınız veriler aktif dijital ayak izi olarak kabul edilir. Genellikle e-postalar bu kategoriye girer. Her e-posta kullanımınızda dijital ayak iziniz artar. İnternet sunucularına kendi isteğinizle verdiğiniz veya girdiğiniz tüm bilgi, paylaşım ve içerikler dijital ayak izleridir.

Bu kadar bilgiden sonra gelelim bu maddelerin iklim değişikliğinde oynadığı rollere.

Teknoloji ve iklim değişikliği

iklimdegisikligidir - Teknoloji ve İklim Değişikliği

Yukarıda bahsettiğim noktalardan etkilenen iklim değişikliğini de bu başlık altında inceleyelim. Dünyamız, teknolojinin gelişimi ve insanlar tarafından amacına uygun şekilde kullanılmaması nedeniyle iklim değişikliği ve küresel ısınma tehlikesiyle yüz yüze geliyor. En küçük örnekse bir siteye veya uygulamaya girmeye, bir içerik paylaşmaya çalıştığınızda ortada harcanan enerjinin ortaya sera gazı olarak çıkarmasıdır. Sera gazları karbondioksittir(CO2). Yapılan araştırmalara bakıldığında 2 saat çevrimiçi video izlemek, su ısıtıcısı ile 1 litre su kaynatmaya eş değerdir. Özellikle günümüzde artan kripto para madenciliği için yapılan çalışmalar hem normal tüketim anlamında hem de enerji tüketimi anlamında büyük bir yer edindi. Sera gazlarının artması da küresel ısınmanın hızlanmasına ve iklim değişikliklerine neden olmaktadır.

Sosyal mecraların güç tüketim istatistikleri:

 

iklimdegisikligiarastirma - Teknoloji ve İklim Değişikliği
Kaynak: KarbonEşit

Sonuç

Sonuç olarak bu yazıda sizlere dijital kirliliğin sebep olduğu iklim değişikliğine değindim. Genel olarak günümüz teknolojisinde artan enerji tüketiminin yaydığı sera gazından da bahsettim. Bu içerik hoşunuza gittiyse ve küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliğinin önüne geçmek için oluşturulan bir proje olan KarbonEşit‘in sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Yazımda eksik veya hatalı bulduğunuz noktalar varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments