WordPress'te Dikkat Etmeniz Gerekenler

WordPress’te Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet üzerinden yayın yapma ve içerik üretmeye yönelik bir çok yazı yazdım. Şimdi sizlere daha önceden yapılmaması gerekenleri bahsettiğim WordPress’te dikkat etmeniz gerekenler hakkında bazı önemli noktalara değinip, önemli gördüğüm yerleri yazacağım.

İlk başlarda size WordPress’i nasıl kullanmaya başlarsınız onu anlatayım.

WordPress Kurulumu

WordPress, genellikle kodlamayla uğraşmak istemeyenler veya kodlama bilmeyenler tarafından tercih edilen güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Kullanmaya başlamak için CPanel’den ya da direkt olarak indirip FTP üstünden kurabilirsiniz.

Kısaca iki başlığı da anlatayım.

CPanel

CPanel’e giriş yaptıktan sonra, menüden Softaculous Apps Installer‘e tıklayıp oradaki seçenekler arasından WordPress’i seçtikten sonra, ayarları yapıp kurulumu yapabilirsiniz.

FTP

FTP üzerinden kurmak için ilk başta kendi sitesi üzerinden indirmelisiniz. İndirdiğiniz dosyayı sitenize FTP üzerinden yükledikten sonra, veri tabanı ve basit bir kaç ayardan sonra siteniz kurulmuş olacaktır.

Kurarken dikkat etmeniz gereken noktalar

  • E-posta adresinizi doğru şekilde girmelisiniz.
  • Kurmak istediğiniz dizini dikkatli seçmelisiniz.
  • Tarih ayarlarına dikkat etmelisiniz.
  • SEO için kalıcı bağlantı ayarlarına dikkat etmelisiniz.

Kurulumdan basit bir şekilde bahsettikten sonra asıl konumuz olan geneline geri dönelim.

WordPress’te dikkat etmeniz gerekenler

wordpressteyapilmamasigerekenler - WordPress'te Dikkat Etmeniz Gerekenler

WordPress, kullanırken tüm yazılımlarda ki gibi dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Ben bu noktalara kısa kısa değinerek sizleri bilgilendireceğim.

Güncellemeler

Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın geliştiricinin yayınladığı güncellemeleri yüklemeyi ihmal etmeyin. Çünkü eski sürüm kullanmak, size güvenlik açığı ve performans düşüşü olarak geri dönecektir.

Yedekleme

Sitenizin yedeğini belirli zaman dilimlerinde almayı unutmayın. Genellikle, büyük değişikler yaptığınızda sitenizin çökmesi ve kullanılamaz hale gelmesi ihtimaline karşı her zaman yedek alın.

Tema ve eklenti kullanımı

Kullanacağınız tema ve eklentilerin güncel olduğuna ve kesinlikle korsan olmadığına dikkat edin. Temanıza ne kadar güvenirseniz güvenin yedek olarak basit ve küçük bir tema bulundurmayı ihmal etmeyin.

Performans ayarları

Sitenizden kullanıcılarınızın ve takipçilerinizin daha iyi hizmet ya da performans alabilmesi için, önbellekleme, resim boyutlandırma ve benzeri ayarları yapmayı ihmal etmeyin. Eğer yapmazsınız belirli bir noktadan sonra hem kullanıcı olarak hem de Google tarafından kara listeye alınabilirsiniz.

Güvenlik

Siteniz WordPress olsun ya da olmasın güvenliği kesinlikle ihmal etmeyin. Hiç yoktan bile bir SSL bile kullanıcıların gözünde pozitif etki yaratır.

Sonuç

Bu yazımda WordPress kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan kısa ve öz bir şekilde bahsettim. Yazımda eksik veya hatalı gördüğünüz bir nokta varsa bunu yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments