wordpress'te kesinlikle kullanmanız gereken eklentiler

WordPress’te Kullanmanız Gereken Eklentiler

Bu site ve bir çok farklı projem için kullandığım içerik yönetim sistemi olan WordPress için yapılmaması gerekenler üzerine bir yazı yazmıştım. Bu yazımda sizlere benimde eskiden veya şuanda aktif olarak halen kullandığım eklentilerden bahsedeceğim. WordPress açık kaynak kodlu bir sistem olduğundan piyasada bir çok eklenti var. Ben sizlere WordPress’te kullanmanız gereken eklentiler ‘den bahsedeceğim. Bu eklentileri neden kullanmalıyız sorusunun yanıtını da kısaca vermek isterim.

Neden eklenti kullanmalıyız?

WordPress açık kaynak kodlu ve her istediğimizi yapabileceğimiz bir içerik yönetim sistemidir. Fakat kendisi tek başına tüm özellikleri barındırmaz. Bizler de bu noktada eklentilere başvururuz. Eklentiler sayesinde istediğimiz bir çok şeyi yaparken aynı zamanda bu isteklerimizi basit bir kaç hamleyle halledebiliriz. Tabi ki bu eklentilerin çoğu size hitap etmeyebilir ya da ücretli olabilir.

Eklentilerden bahsetmişken asıl konumuz olan kesinlikle gerekli eklentilere geri dönelim.

WordPress’te kullanmanız gereken eklentiler

eklentiler - WordPress'te Kullanmanız Gereken Eklentiler

Bu başlık altında siteniz veya blogunuz ne türde olursa olsun sitenize değer ve performans katacak eklentileri listeleyeceğim.

Akismet Anti-Spam

Sitenizde ki spam içerikleri engelleyerek size bildiren bir eklentidir. İstenmeyen yorum ve benzeri içeriğin sitenizde görünmesine ve sitenizin bu sebepten dolayı performans veya değer düşüklüğü yaşamasına engel olur. Çok nadir de olsa spam olmayan yorumları da spam olarak algılar.

Contact Form 7

Bir sitenin veya blogun olmazsa olmazı olan iletişim kısmını halleder. Bu eklenti sayesinde sizinle iletişime geçmek isteyenlerden hangi bilgileri alacağınızı seçerken, iletişimle de kalmayıp başvuru formu ve benzeri bir çok form oluşturabilirsiniz.

Yoast SEO

Oluşturduğunuz içerik ya da ürünün kullanıcılar tarafından bulunabilmesi ve erişim alması SEO çalışması yapmak zorundasınız. Ama bunu her içerikte yaparken zorlanabilirsiniz. Bu yüzden de sizlere içerik veya sayfa üretirken anında öneriler ve düzeltmeler sunan bir eklenti lazım olacak. Bu eklenti de benimde kullanmış olduğum Yoast SEO eklentisidir. Bu eklenti sayesinde SEO işlemlerinizi hiç yorulmadan halledebilirsiniz.

Really Simple SSL

Yine bir sitenin olmazsa olmazı kesinlikle güvenliktir. Bu güvenliği arka planda ne kadar sağlasanız da ön plana yani kullanıcılarınıza göstermeniz gerekir. Bunu da SSL dediğimiz güvenlik sertifikalarıyla yapabilirsiniz. Fakat bu işlem yeni başlayan veya anlamayanlar için çok zordur. Eklentimizde bu zorluk noktasında ortaya çıkıyor. Https protokolüne geçmek için eklentiyi kurmanız yeterli. Eklentiyi kurduğunuzda siteniz SSL üzerinden rahat bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

WP Fastest Cache

Benimde eskiden kullanmış olduğum bu eklenti sayesinde sitenizin performansını bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. Bu eklenti CSSJS ve HTML gibi kaynakları sıkıştırarak web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Site içerisinde önbellekleme yaparak sitenizi daha hızlı sunar. Hız demek takipçi/müşteri memnuniyeti demektir.

(Şuan da ücretli olan WP Rocket eklentisini kullanmaktayım.)

Sonuç

Bu yazımda sizlere WordPress’e veya bu işlere sıfırdan başlayanlar için gerekli olan eklentilerden bahsettim. Yazımda hatalı veya eksik gördüğünüz bir kısım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments