wordpressasilone

WordPress’te Yapılmaması Gerekenler

Bir önceki yazımda sizlere blog açarken yapılmaması gerekenleri anlatmıştım. Orada bahsettiğim yazılım seçme konusunun altında benim de kullandığım yazılım olan WordPress‘ten bahsedeceğim. WordPress’te yapılmaması gerekenler olan konu başlığı altında WordPress‘i inceleyeceğim. Evet WordPress’i kullanmaya başladınız. Ama iş sadece bu yazılımı kurmakla bitmiyor. WordPress’i kurduktan sonra neler yapacağınıza geçmeden ilk başta WordPress’i tanıyalım.

WordPress nedir?

wordpressteyapilmamasigerekenler - WordPress'te Yapılmaması Gerekenler

Bir internet sitesi oluştururken sınırsız imkan ve olasılık veren içerik yönetim sistemi, blog aracı ve yayınlama platformudur. Hiç bir kodlama bilgisine gerek duymadan dahi bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

Nerelerde kullanılıyor?

WordPress kullanarak blogtan tutunda e-ticarete oradan kurumsal işlere kadar bir çok site oluşturulabilir. Genellikle kod bilgisi gerektirmediğinden ve tema, eklenti, güncellemeler ve benzeri bir çok seçenek sunduğundan dolayı dünya üzerinde tercih ediliyor.

Kullanım Oranı

Kendi internet sitelerinde yazana göre dünya üzerindeki internet sitelerinin %41‘i WordPress’i tercih etmiş.

Ücreti

WordPress ücretsiz bir yazılımdır. Üzerine kurabileceğiniz binlerce tema ve eklentini de aynı şekilde ücretsizdir. Fakat bu tema ve eklentiler sizlere belirli bir ücret karşılığı ekstra özellikler ve teknik destek sağlar.

GPL lisansı 

(Son zamanlarda başıma gelenlerden esinlenerek bunu da açıklama gereği duydum.)

GPL genel kamu lisansı anlamına gelmektedir. İnternet üzerinde genellikle yanlış anlaşılıp fırsatçılar tarafından suiistimal edilen bir başlıktır. Tema ve eklentiler WordPress üzerinde ücretsiz olarak yayınlanır bunun adı da GPL’dir yani siz bu tema ve eklentileri alıp istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Genellikle fırsatçılar bu tema ve eklentileri alıp özelleştirdikten sonra (çoğu zaman virüslü şekilde) sizlere geliştiriciden daha ucuza verdiklerini söyleyip kandırabilirler. Bu başlıkta aslında WordPress’te yapılmaması gerekenler konusunun altındadır.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan WordPress’te yapılmaması gerekenlere.

WordPress’te yapılmaması gerekenler

wordpresshata - WordPress'te Yapılmaması Gerekenler

WordPress ne kadar kullanımı kolay olan bir platform olsada dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

Bu konular:

  • WordPress’i kullanmaya başladıktan sonra güncellemeleri ihmal etmeyin. Çünkü bu sizi güvenlik açıklarına maruz bırakır.
  • Kesinlikle warez(crackli) tema ve eklenti kullanmayın. Bu tema ve eklentileri hazırlayan kişiler sitenize sizden habersiz erişim sağlar ve sizi zarara uğratır.
  • Kaynağını bilmediğiniz dosyaları sitenize yüklemeyin.
  • Güncelleme almayan veya çok önceden almış yazılımları kullanırken dikkat edin.
  • Sitenizi her ihtimale karşı yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Sonuç

WordPress ucu bucağı olmayan bir okyanus. Biz internet geliştiricileri ise bir çok projemizde bu yazılıma yer vermekteyiz. Ben de bu yazımda sizlere WordPress’te yapılmaması gerekenler hakkında bazı bilgiler verdim. Yazımda hatalı veya eksik gördüğünüz bir kısım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] farklı projem için kullandığım içerik yönetim sistemi olan WordPress için yapılmaması gerekenler üzerine bir yazı yazmıştım. Bu yazımda sizlere benimde eskiden veya […]

trackback

[…] yönelik bir çok yazı yazdım. Şimdi sizlere daha önceden yapılmaması gerekenleri bahsettiğim WordPress’te dikkat etmeniz gerekenler hakkında bazı önemli […]

trackback

[…] yapılmaması gerekenlerden bahsettiğim ve aynı zamanda blogumda kullandığım içerik […]