yazılımcılar ne kadar kazanıyor

Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Günümüzde internet ve akıllı cihazlar bir çok sektörde işleri kolaylaştırıyor ya da direkt olarak işi yapıyor. Bu yüzden de genellikle gençler olmak üzere çoğu insan yazılımı merak etmeye başladı. Ben de bu yazımda sizlere yazılım ve yazılımcı hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Gelecekte veya şimdiden yazılımcı olmak isteyen kişilere bir rehber olacağını umuyorum. O zaman ” Yazılımcılar ne kadar kazanıyor? ” adlı yazımıza başlayalım.

İlk olarak bu kadar bahsi geçen yazılımı açıklayalım.

Yazılım nedir?

yazilim nedir - Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

İlk yazılarımdan birisi olan “yazılım nedir?” sorusunu burada daha önceden yanıtlamıştım. Burada ise sektörel anlamda yazılımı açıklayacağım. Ama sizlere basitçe şu şekilde tanımlayabilirim. “Yazılım dünya üzerinde ki en aptal cihaz olan bilgisayara, neyi nasıl yapacağını satır satır anlatmaktır.”

Yazılım konusunu burada iki başlığa ayırarak devam edelim.

Mobil yazılım

Günümüzde genellikle kullanılan mobil cihaz sayısı her gün artmakta. Artık insanlar her türlü işini mobil üzerinden yaparken yeni sektörlerde özellikle mobile yoğunlaşmaktadır. İnsanların her gün ihtiyacı artmakta ve bu artışın sonucu olarak da yeni mobil yazılımlar geliştirilmektedir.

Mobil yazılımlar genellikle Android ve IOS işletim sistemleri için yazılmaktadır.

Android

Android, dünya üzerindeki akıllı cihaz sektörünün hemen hemen %80‘i tarafından kullanılmaktadır. Genel anlamda yazılımcıları Android kullanıcılarına hitap etmek için kullanışlı ve düşük fiyatlandırmalı ürünler yazmaktadırlar. Android için kullanılan yazılım dilleri ise projeye ve istenilen yazılıma göre değişiklik gösterir.

İşte Android yazılım dilleri ve genel kullanım yerleri;

Java: Nesne odaklı ve basit bir dil olan Java, mobil yazılım dünyasında kendine çok büyük bir yer edinmiştir. Fakat günümüze gelindiğinde ise bu popülerliğini kaybetmeye başlamıştır. Genellikle kendisine ait 3D grafik kütüphanesinin bulunmamasından dolayı oyun harici bütün yazılımlarda kullanılmaktadır. Oracle ürünüdür.

Kotlin: Tıpkı Java gibi nesne tabanlı bir dildir. Java dilinin optimize edilemediği yerlerde tercih edilebilecek bir yazılım dilidir. Java’ya göre kısmen kolaydır. Bir Google ürünüdür.

React Native: Bu bir dilden çok bir kütüphanedir. Javascript dilini kullanır.  2012 yılında Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tarafından HTML5’in eleştirilmesi ve beğenilmemesi nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Dart: Tek bir kodlamayla (Flutter ile) Android, IOS ve Web için yazılımlar geliştirilebilir. Kodlama yöntemi Web yazılım dillerine benzerdir. Google tarafından 2013 yılında çıkarılan bir yazılım dilidir.

Genellikle üretilen yazılımlar Google Play Store üzerinden yayınlanır. Yazılımcılar genellikle reklam, ürün içi satış gibi bir çok noktadan para alır.

IOS

IOS işletim sistemi Apple tarafından kullanıldığı için dünyaya oranla bakıldığında kullanım oranı %15‘lerdedir. Genellikle zengin ve güvenliğe önem veren kesim tarafından kullanılır. Genellikle korsan yazılıma erişimin zor olması nedeniyle yazılımcılar bu işletim sistemini tercih eder. Tıpkı Android gibi IOS’da yazılım geliştirmek için bir çok dil seçeneği sunar. Bunlar;

Swift: Hiç yanılmayacağınız gibi bu dil bir Apple ürünüdür. Bu dilde, Apple ürünü olmayan diğer cihazlar için yazılım geliştiremezsiniz.

Objective-C:  C‘nin üzerine yazılmış, yansımalı, nesne yönelimli bir programlama dilidir.  Swift kadar tercih edilmemektedir.

Masaüstü Yazılım

Masaüstü yazılımlar ise genellikle iş ve verimlilik üzerinedir. Yazılım geliştirirken kullanabileceğiniz dil ve ortam çoktur. Genellikle kurumsal işletmeler veya bireysel masaüstü ihtiyaca hitap eder. Masaüstü yazılımları, yazılım nedir adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

Yapay Zeka

Günümüzde de büyük gelişmeleri duyduğumuz yapay zeka üzerinde de yazılımlar geliştirebilirsiniz. Yapay zeka, az önce bahsettiğim aptal bilgisayarların eksiklerini ve hatalarını gidermek, kullanıcıya belirli veya tüm konularda yardım etmek için kullanılan bir yöntemdir. En basitinden örnek vermek gerekirse Apple’ın sanal asistanı Siri bir yapay zeka yazılımı/ürünüdür.

Yazılımcı

Yazılımcı kavramı çok geniş bir anlam barındırır. Basit şekilde anlatacak olursak yukarıda bahsettiğim konular ve bahsedemediğim diğer konularda (sadece birisinde veya bir kaçında) kendini geliştirmiş kişidir. Bu başlığı açmamın sebebi ise yazılımla yeni tanışanların en çok sorduğu soruları cevaplamak ve sorularına genel anlamda cevaplar vermektir.

Nedir o sorular?

S: Soru C: Cevap

  • S: Yazılım sektörüne ne zaman başlamalıyım?   C: Yazılıma başlamanın her hangi bir zamanı yoktur. Bu yazıyı okuduktan sonra hemen başlayabilirsiniz.
  • S: Hangi sektör veya yazılım dilini tercih etmeliyim? C: İlgi alanınıza en yakın olanı veya en çok kullandığınızı kendinize sektör olarak seçebilirsiniz. Dil konusunda ise nasıl bir yazılım geliştirmek veya geleceğinizi hangisinin üstünde planlamak istiyorsanız onu seçin.
  • S: Bir yazılım dilini ne kadar sürede öğrenebilirim? C: Bu sorunun cevabı tamamen seçtiğiniz yazılım dili ve çalışma azminiz ile alakalıdır. Fakat bir dili tamamıyla öğrenmek çok zamanınızı alacaktır. Bunun yerine bence belirli bir sektör (Masaüstü, mobil, yapay zeka vb.) için belirli bir dili öğrenmeye çalışın.
  • S: Herhangi bir eğitim almama gerek var mı? C: Tabiki de var öğrenmek istediğiniz dili seçtikten sonra bunun eğitimlerini ücretli veya ücretsiz platformlar üzerinden alabilirsiniz.
  • S: Diploma gerekli mi? C: Çalışacağınız yere göre değişkenlik göstermekle birlikte çoğu şirket artık diplomadan çok yazılım üzerindeki yeteneklerinize bakıyor.

Bu kadar açıklamadan sonra asıl konumuz olan yazılımcılar ne kadar kazanıyor konusuna geri dönelim.

Yazılımcılar ne kadar kazanıyor ?

yazilimcilar kazanc - Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Bu soru genel anlamda üzerinde çalıştığınız projeye, çalıştığınız şirkete, yeteneklerinize ve kendinizi pazarlamaya göre değişkenlik gösterir. Örnek verecek olursak bir işe alımda kurumsal şirketlerin sizden isteyeceği şeyler tecrübeniz ve referanslarınızdır. Yazılımda bazı rütbeler bulunmaktadır ve kazanacağınız tutar bu rütbeye göre değişebilir. Bu rütbeler JuniorSenior ve bunların sınıflarıdır. Junior yazılımcı, işe yeni başlamış, az tecrübeli genellikle angarya işleri yapan rütbedir. Senior yazılımcı ise bütün projede etkin rol oynayan genellikle ağır işleri üstlenen rütbedir.

Çalıştığınız firma ve çalıştığınız projenin popülerliği arttıkça bu da sizin için kazanç artışı demek olur. Örneğin bu alanda en popüler şirketlerden birisi olan Google yazılım mühendislerine yıllık olarak ortalama 100.000-120.000 Dolar arası ödeme yapıyor.  Yurtdışında yazılımcı maaşlarının yıllık genel ortalaması 35.000-40.000 dolar iken ülkemizde bu fiyat 12.000 dolar gibi bir ücrete tekabül ediyor. (Bu yazıyı yazdığım günün kuruyla) Kamuda çalışmayı düşünürseniz işte yeni başlıyorsanız ortalama olarak 4000 ₺ maaş alırken 10 yıl ve üzeri deneyimli kişiler ortalama 12.500 ₺ maaş alabilmektedir.

Proje bazlı çalışmalarda ise yapılan projenin toplam getirisine ve ekipteki konumunuza kadar alacağınız ücret değişkenlik gösterebilir. Proje bazlı çalışmalarda sürekli bir maaş yerine yaptığınız işin ücretini alırsınız.

Aynı zamanda yazılım sektöründe freelancer(serbest çalışan) olarak çalışıp kazanç elde edebilirsiniz. Bu iş kolundaki kazancınız gelen iş yoğunluğuna ve ücretlendirmenize bağlı olarak çok değişkenlik gösterir.

Sonuç

Bu yazımda sizlere basit bir şekilde yazılımcılar ne kadar kazanıyor ve yazılım nedir sorularının cevaplarını vermeye çalıştım. Yazılım sektörü gün geçtikçe katlanarak büyüyen bir sektör. Eğer bu konuya bir ilginiz varsa kesinlikle o ilginizin üzerine çekinmeden gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu sektöre girmek için hiç bir zaman geç değil. Ve asla geç olmayacak. Yazımda hatalı veya eksik bir nokta gördüyseniz yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments